Myytävät rakennukset - Parainen

Murupolku
Myytävät rakennukset
Myytävät rakennukset
"Kartano" - täynnä historiaa Paraisilla!
Koe tämän ainutlaatuisen, vuonna 1926 rakennetun talon viehätys, jossa seinät kertovat tarinaa.
Monet ovat ottaneet ensimmäiset henkäyksensä täällä – talo on toiminut synnytyssairaalana ja samalla hoitolaitoksena ja lastenkotina. Myöhemmin taloa on käytetty kuntoutukseen ja hoitoon.
Nyt ovet avataan tulevaisuudelle ja on mahdollisuus tehdä jotain erityistä ja antaa uusi elämä tälle kauniille rakennukselle.
Asemakaavan muutoksen ansiosta voit käyttää rakennusta omiin tarkoituksiisi, kuten jonkinlaiseen liiketoimintaan, asuintiloiksi tai yhdistelmäksi, joka heijastaa visioitasi. Ainutlaatuinen tilaisuus luoda jotain uutta rakennuksessa, joka on täynnä luonnetta, historiaa ja mahdollisuuksia.
Kävelyetäisyydeltä löydät uima-rannan, hevostallin, golfkentän, ruokakaupan..........
Tässä on lyhyt historia rakennuksessa harjoitetusta toiminnasta.
1920-luvun alussa oli tarve järjestää lastenhoito paikallisesti. Kunnanhallitus käsitteli 6.6.1925 piirustuksia uuden johtajanasunnon ja lastenkodin rakentamisesta Bläsnäsin kunnalliskodin viereen. Suunnitelmat tarkisti vielä rakennusurakoitsija Brunell, ja Gunnar Blessing johti rakennushankkeesta vastannutta komiteaa. Rakennustyöt aloitettiin keväällä 1926, ja rakennus valmistui samana vuonna. Siihen kuului erityinen lastenosasto ja synnytyshuone, joka valmistui vuonna 1928.
Paraisten Kuulutukset-lehdessä (07.11.1928 nro 45) julkaistussa kirjeessä, jonka kirjoitti vt. kunnallislääkäri H. Olander, kuvataan uuden rakennuksen sosiaalista merkitystä seuraavasti:
”Sen jälkeen, kun uusi lastenosasto kunnallisessa lastenkodissa valmistui muutama kuukausi sitten, kunta on nyt pystynyt tarjoamaan hyvää hoitoa naimattomien äitien lapsille. Erikoiskoulutetun sairaanhoitajan ammattitaitoisessa ohjauksessa äidit saavat täällä opetusta pienten lastensa hoidosta, samalla kun heidän äitiysvaistonsa herätetään ja ylläpidetään sopivalla tavalla. Tällä on suuri sosiaalinen merkitys, sillä äidit kiintyvät näin nopeammin lapsiinsa ja osallistuvat sen seurauksena todennäköisesti myös tulevaisuudessa itse lastensa kasvatukseen ja elatukseen, eivätkä enää niin paljon kuin ennen, jätä lapsiaan kokonaan kunnan hoivaan."
Artikkelin mukaan äidit saattoivat jäädä hoitokotiin kahdeksi vuodeksi, tai niin kauan, että lapsi oli muutaman kuukauden ikäinen ja äiti oli hankkinut sopivan toimeentulon laitoksen ulkopuolella, jotta hän voisi myös silloin ”huolehtia itse lapsestaan”. Myös muut äidit tulivat lastenosastolle synnyttämään, ja varakas äiti ja lapsi maksoivat 15 markkaa päivässä.
Tällä hetkellä asuinrakennuksen toista puolta käytettiin siis väliaikaisena lastenkotina naimattomille äideille ja heidän vastasyntyneille lapsilleen, mutta käytännössä siellä asui useimmiten vain lapsia. Vuonna 1927 lastenkodissa oli hoidettu 16 lasta. Vuonna 1930 siellä oli 12 poikaa ja kolme tyttöä. Lastenkodissa oli tilaa enintään 20 lapselle, mikä johti pian tilanpuutteeseen.
Vanha lastenkoti suunniteltiin myöhemmin muutettavaksi väliaikaiseksi koulutilaksi. Rakennusmestari A. Kullman sai vuonna 1944 tehtäväkseen tehdä piirustukset muutostöistä. Syksyllä 1946 lastenkodin toiminta tiloissa lopetettiin, ja se muutti sen jälkeen Norrbyyn. Rakennuksen synnytystilat olivat käytössä vuoteen 1953 asti.
HUOM!
Tarjouskilpailussa tehdään tarjous rakennuksista.
Ostaja sitoutuu rakennukset ostaessaan tekemään tontista maanvuokrasopimuksen.
Vuotuinen vuokra on 2 000 euroa.
Huutokauppa päättyy su 30.11.2025 klo 18:00, tai 3 minuuttia viimeisen tarjouksen jälkeen.
Lisätiedot ja kuvat Huutokaupat.com sivuilla.
etunimi.sukunimi@parainen.fi