Suomenmalli Koivuhaan koulu - Parainen
Murupolku
Suomenmalli Koivuhaan koulu
Suomenmalli kerhot Koivuhaan koulu
Tietoa kerhoista
Ilmoittautumislinkki löytyy jokaisen kerhokuvauksen jälkeen.
Kerhoihin osallistuminen on maksutonta! Kerhoon sisältyy pieni välipala. Kerhot jatkuvat koko lukuvuoden. Jotta kerho toteutuu, tarvitaan vähintään 5 ilmoittautunutta! Ilmoittautumisaika on 22-28.8.2026.
Kysymykset: tove.dahlen@pargas.fi
Kerhot alkavat viikolla 37, ellei toisin ilmoiteta. Syyslukukauden viimeinen kerhoviikko on viikko 50. Kevätlukukausi alkaa viikolla 2, taukoa pidetään viikolla 8 ja kevään viimeinen kerhoviikko on viikko 20. Punaisina päivinä, jolloin koulussa on vapaata, ei myöskään järjestetä kerhoja.
Kerhot 2026-2027
PARKOURKERHOT, lk 3.-4.
Tiistaisin, ULKONA, aloitus 8.9
Kerho 1: klo 13.00. - 14.00.
Kerho 2: klo 14.00. - 15.00.
Kerhossa tutustutaan parkourin perustekniikoihin luovalla ja hauskalla tavalla. Harjoittelussa hyödynnetään koulunpihan välineitä sekä luonnon omia esteitä ja mahdollisuuksia. Toiminta tapahtuu pääasiassa ulkona, joten osallistujilla tulee olla säähän ja vuodenaikaan sopiva vaatetus. Erittäin huonolla säällä siirrymme sisätiloihin, joissa tutustumme tarkemmin parkourkulttuuriin ja sen arvoihin.
Harjoitukset toteutetaan turvallisesti, ja ne sovitetaan osallistujien iän ja taitotason mukaan. Tapaamisilla yhdistyvät harjoittelu sekä hauskat pelit ja leikit, jotka kehittävät liikunnan iloa, koordinaatiota ja parkourtaitoja.
Ohjaaja: Parkour Akatemia
Ilmoittautumislinkki Kerho 1: https://link.webropol.com/ep/parkourkerho1koivuhaankoulu
Ilmoittautumislinkki Kerho 2: https://link.webropol.com/ep/parkourkerho2koivuhaankoulu
PUUPAJA, lk 5–6
Tiistaisin klo 15-16.30. Aloitus 17.9.
Pidätkö käsillä tekemisestä? Silloin puutyökerho on sinua varten! Kerhossa pääset kokeilemaan kiinnostavia projekteja, joissa työstämme monipuolisia materiaaleja, kuten puuta, nahkaa, tuohen, jouhia ja metallia. Kannustamme luovaan ajatteluun käytännön tekemisen kautta ja annamme ideoille tilaa kehittyä vapaasti. Osallistujat työskentelevät sekä itsenäisesti että ryhmissä, ja aina on mahdollisuus kokeilla jotain uutta.
Ohjaaja: Marcus Lepola, filosofian maisteri, jolla on yli kymmenen vuoden kokemus museo- ja aikuispedagogiikasta. Hän on opettanut selviytymistaitoja, perinteisiä käsitöitä ja kulttuurihistoriaa. Marcus on myös metsästäjä ja kokenut ulkoilmaihminen, ja hän on aiemmin ohjannut useita Suomen mallin kerhoja Paraisilla.
Enimmäisosallistujamäärä 10 henk.
Ilmoittautumislinkki: https://link.webropol.com/ep/puupajakoivuhaankoulu
ASKARTELUKERHO, lk 3.-4.
Keskiviikkoisin klo 14.00 -15.00. Aloitus 9.9.
Tykkäätkö leikata, liimata, maalata ja askarrella omia juttuja? Silloin Askartelukerho on juuri sinua varten! Täällä saat käyttää mielikuvitustasi, askarrella eri materiaaleilla ja tutustua uusiin kavereihin. Tule mukaan pitämään hauskaa – nähdään kerhossa!
Ohjaaja: Jaana Heino
Enimmäisosallistujamäärä 10 henk.
Ilmoittautumislinkki: https://link.webropol.com/ep/askartelukerhokoivuhaankoulu
PALLOPELIKERHOT, lk 3.-6.
Keskiviikkoisin, aloitus 9.9.
Kerho 1: klo 14.00. -15.00.
Kerho 2: klo 15.00.-15.45.
Tykkäätkö juosta, pelata ja pitää hauskaa pallojen kanssa? Silloin Pallopelikerho on juuri sinua varten! Leikimme ja pelaamme erilaisia pallopelejä, kuten jalkapalloa, salibandya ja koripalloa. Mukana on myös hauskoja palloaiheisia leikkejä. Tule mukaan pitämään hauskaa yhdessä muiden kanssa!
Ohjaaja: Patri Filatoff
Enimmäisosallistujamäärä 15 henk.
Ilmoittautumislinkki kerho 1: https://link.webropol.com/ep/pallopelikerho1koivuhaankoulu
Ilmoittautumislinkki kerho 2: https://link.webropol.com/ep/pallopelikerho2koivuhaankoulu
PUNTTIKERHO, lk 3.-6.
Perjantaisin klo 14.15.-15.15. Aloitus 11.9
Muskelipajassa
Tule oppimaan voimaharjoitteiden perusteita Muskelipajalle. Nuorille opastettu voima-harjoittelu on tärkeä lisä muuhun monipuoliseen liikuntaharrastukseen. Saat oman treeniohjelman, jota seurataan koko syksyn.
Ohjaaja: Mia Salokannel
Enimmäisosallistujamäärä 10 henk.
Ilmoittautumislinkki: https://link.webropol.com/ep/punttikerhokoivuhaankoulu